BOLESTI MREŽNICEAblacija
mrežnice


Ablacija mrežnice
Najčešće nastaje uslijed puknuća (rupture) na periferiji mrežnice, pri čemu očna vodica prolazi kroz rupicu i odvaja mrežnicu. Ponekad, eksudativni procesi zbog tumora ili proliferativne dijabetičke retinopatije mogu potaknuti odvajanje.
Kandidati
Možemo reći da kratkovidne osobe imaju posebno povećani rizik za nastanak ablacije mrežnice zbog „stanjenih“ slojeva oka i češćih perifernih degeneracija mrežnice. Puknuće mrežnice u ranom stadiju obično prate simptomi poput:
Vrlo je važno prepoznati puknuće mrežnice u ranoj fazi, jer pravovremena intervencija značajno povećava uspješnost liječenja.
Pregled i dodatne dijagnostičke metode
Nakon kompletnog oftalmološkog pregleda, koji uključuje indirektnu oftalmoskopiju, ako se otkrije puknuće na periferiji, može se pristupiti fotokoagulaciji Argon laserom. Ova metoda u većini slučajeva uspješno sprječava daljnje odvajanje mrežnice i razvoj komplikacija.
Liječenje ablacije mrežnice
Liječenje ablacije mrežnice provodi se isključivo operativnim putem, a postoje dva glavna pristupa. PPV-om (Pars plana vitrektomijom), a rjeđe konvencionalnom metodom operacije ablacije. Operacije vitrektomije pripadaju najsloženijim operacijama u oftalmologiji i medicini općenito.

Fotokoagulacija Argon laserom
Opis postupka
Upute prije postupka
Pars plana vitrektomija (PPV)
U Poliklinici Bilić Vision pobrinuli smo se da budete u najboljim rukama. Operaciju izvodi prof. dr. sc. Jakov Šikić, jedan od vodećih vitreoretinalnih kirurga u Hrvatskoj i regiji. Prof. Šikić je dugogodišnji predstojnik Klinike za očne bolesti KBC Zagreb i Medicinskog fakulteta u Zagrebu, te začetnik vitreoretinalne kirurgije u Hrvatskoj.


Priprema prije operacije
Vrlo je važno prepoznati puknuće mrežnice u ranoj fazi, jer pravovremena intervencija značajno povećava uspješnost liječenja.
Na dan operacije, pacijent dolazi u vrijeme zakazanog termina u Polikliniku, kapaju mu se kapi za proširenje zjenice. U operacijskoj sali anesteziolog priprema pacijenta za lokalno potenciranu anesteziju što znači da pacijent nije uspavan, ali ne osjeća bol tijekom zahvata.
Nakon što anestetik počne djelovati, pristupa se operacijskom zahvatu. Sam zahvat može trajati i do 3 sata, ovisno o težini bolesti. Pacijent dobiva povez preko oka te sutradan dolazi na kontrolu.
Poslije operacije
Oporavak nakon vitrektomije je individualan i ovisi o nekoliko čimbenika – prvobitnom stanju oka, o tome koliko je dugo mrežnica bila odignuta i koliko je tkivo oštećeno tijekom tog vremena.
Upravo zato redoviti pregledi i brzo reagiranje na prve simptome igraju ključnu ulogu u očuvanju vida.
Vid se oporavlja postupno. Tijekom prva četiri tjedna moguće je crvenilo oka, a spojnica oka može biti otečena. Za potpuni oporavak propisuje se terapija antibiotskim i protuupalnim kapima te mastima koja se obično primjenjuje do mjesec dana nakon zahvata.
Smjernice za lakši oporavak
Iako ne postoje stroge upute, preporučujemo da se pridržavate nekoliko smjernica kako bi Vaš oporavak bio što lakši:
Moguće komplikacije
Vitrektomija se ne preporučuje pacijentima u ozbiljno ugroženom zdravstvenom stanju jer nisu prikladni za opću ili potenciranu anesteziju.
Komplikacije nakon operacije su rijetke, ali se mogu pojaviti nekoliko mjeseci kasnije. Najčešće uključuju:
Rizik od reablacije tj. ponovnog odizanja mrežnice također postoji i zahtijeva ponovni kirurški zahvat. Bitno je naglasiti da se sve navedene komplikacije mogu uspješno riješiti.

ABLACIJA MREŽNICEPaket usluga
Paket uključuje:
Paket ne uključuje:

Pomoć je samo jedan poziv daleko
Ako primijetite simptome poput bljeskova, pojave dima, paučine, “mušica” ili zamagljen vid,
obratite se stručnjacima Poliklinike Bilić Vision.
Za sve dodatne informacije, slobodno nas kontaktirajte na broj 01/4678-444,
pošaljite e-mail na info@bilicvision.hr ili se naručite putem našeg online obrasca.